Lichen sclerosus (LS)
Lichen sclerosus (LS) je kožno obolenje, ki povzroča spremembo sluznice na zunanjem ženskem spolovilu, ta postane suha in tanka, pacientke imajo pekoč in srbeč občutek, bolečina se s časom stopnjuje in sluznica spolovila se skrči in stanjša. Obolenje močno zmanjša kvaliteto življenja in skoraj onemogoča spolne odnose.
Z zdravljenjem težave precej omilimo. Uporabljamo tako farmacevtsko zdravljenje kot tudi lasersko zdravljenje, ki kaže izvrstne rezultate.
Pri moških se pojavi redkeje in sicer na penisu in okolici danke. Pojavi se lahko tudi pri otrocih, prizadene pa lahko tudi kožo drugje po telesu.
Vzrok za nastanek LS ni poznan, ugotovili pa so, da obstaja povezava z boleznimi ščitnice, vitiliga in drugimi boleznimi. LS se ne prenaša s spolnimi odnosi, ni spolno prenosljiv in ni nalezljiv.
Simptomi vključujejo:
- kronično srbenje, pekoč občutek z bolečino v področju zunanjega spolovila. .
- boleče in pekoče razpoke, razjede in odrgnine v koži spolovila
- razpoke in krvavitve kože okoli danke po odvajanju blata
- povečana občutljivost za vnetja tega področja
- krčenje kože zunanjega spolovila, spremembe v velikosti in obliki spolovila, kar lahko povzroči težave pri uriniranju in spolnih odnosih
- spremembe v izgledu prizadete kože
- bolečine in težavni spolni odnosi zaradi oženja vhoda v nožnico, zraščenje sramnih usten
Pomembno je vedeti, da vse pacientke nimajo vseh zgoraj naštetih znakov in simptomov. Nekatere nimajo nobenih znakov, spremembe na koži lahko opazi njihov ginekolog ob rednem ginekološkem pregledu, vendar je tudi te spremembe potrebno zdraviti.
Tveganje za nastanek raka je 3-5% pri ženskah v pomenopavznem obdobju.
Katere preiskave je potrebno narediti?
Za dokončno potrditev diagnoze je potrebno narediti biopsijo kože, to je izrezanje koščka kože, ki ga nato pod mikroskopom pregleda in oceni patolog. Ta preiskava lahko tudi izključi maligno obolenje.
Samopregledovanje, redne kontrole
Samopregledovanje
Priporočamo redno samopregledovanje zunanjega spolovila s povečevalnim ogledalom, s katerim boste lahko ugotovili spremembe na koži, ki jih je potrebno pokazati vašemu ginekologu.
Redne kontrole
Tudi če nimate večjih težav, se po postavljeni diagnozi LS svetujejo pregledi pri izbranem ginekologu enkrat letno.
Kaj lahko storite vi?
- Izogibajte se uporabi mila, deodorantov in intimnih robčkov na koži zunanjega spolovila, penečih kopeli. Svetujemo umivanje z navadno vodo in uporabo vlažilne kreme (emoliensa – mazila, ki preprečuje izsušitev kože in pomaga pri vzdrževanju njene vlažnosti). Tuširanje je priporočljivejše od kopanja v stoječi vodi.
- Če se stanje ob uriniranju poslabša, po vsakem uriniranju z mlačno vodo izperite ostanke urina s kože in kožo namažite z vlažilno kremo.
- Zunanje spolovilo umivajte enkrat dnevno in kožo zunanjega spolovila le nežno popivnajte, izogibajte se grobemu brisanju.
- Ne uporabljajte krem z dišavami.
- Ne uporabljajte razkužil.
- Uporabljajte ohlapno bombažno perilo, najbolje iz organskega bombaža.Uporabljajte čim manj pralnih praškov za pranje perila, lahko ga poizkusite prati le z vodo, ker pralni praški in mehčalci vsebujejo snovi, ki lahko dražijo kožo.
- Uporabljate samo bel ali nebeljen toaletni papir.
- Ob pranju las naj šampon ne pride v kontakt s kožo spolovila, poizkusite prati lase v umivalniku.
Kakšno je zdravljenje?
LS je bolezen, za katero nimamo pravega zdravljenja, lahko pa odpravimo ali zmanjšamo njene simptome.
- Lokalne kortikosteroidne kreme so zaenkrat najučinkovitejše pri zdravljenju LS. Na začetku jih uporabljamo vsak dan dvakrat (1 do 3 mesece), nato vsak drugi dan (1 do 3 mesece) in nazadnje dvakrat tedensko (1 do 3 mesece). Natančna navodila o uporabi kreme vam bo dal vaš ginekolog. V približno 70% znaki bolezni izginejo ali se močno zmanjšajo.
Ker je LS kronična bolezen, se lahko ponavlja v različnih časovnih presledkih. - Kirurško zdravljenje pri LS ni indicirano in je potrebno samo, kadar se vhod v nožnico tako zoži, da onemogoča spolne odnose.
- Lasersko zdravljenje se je v zadnjem času izkazalo za učinkovito v nekaterih primerih, ko lokalne steroidne kreme niso več učinkovite.
Lasersko zdravljenje
Laser je ozko usmerjen snop svetlobe, ki se v medicini uporablja na veliko področjih. Na našem oddelku uporabljamo Yag laser z dvema valovnima dolžinama. Laser termično preoblikuje tkiva in spodbuja regeneracijo vezivnih tkiv. Povzroča krčenje in preoblikovanje kolagenskih vlaken, povezovanje in tvorbo novih kolagenskih vezivnih vlaken, koža postane bolj prožna, bele lise in ranice se lahko zmanjšajo ali izginejo. Predvsem pa se v večini primerov zelo zmanjša srbenje, ki je eden izmed glavnih simptomov, ki jih navajajo pacientke z LS. Pri tem gre za individualen odgovor tkiva na svetlobo, ki se med posamezniki lahko zelo razlikuje, zato je tudi uspešnost zdravljenja lahko zelo različna.
Postopek
Pred posegom vam bomo zunanje spolovilo namazali s kremo, ki kožo deloma omrtviči. Splošna anestezija ni potrebna, zato lahko pred posegom normalno jeste.
Med samim posegom morate OBVEZNO nositi zaščitna očala, ki vas obvarujejo pred poškodbo oči z morebitnim naključno odbitim laserskim žarkom. V ginekološkem položaju ( kot ob ginekološkem pregledu), vam bo zdravnik prizadeto kožo zunanjega spolovila obseval z lasersko svetlobo. Sam poseg traja približno 15 do 20 minut in je večinoma neboleč, lahko boste čuti rahlo zbadanje. Običajno so potrebne tri obravnave v 4 tedenskih intervalih.
Po posegu
Po posegu lahko takoj odidete domov oz. se vrnete k vsakodnevnim opravkom. Zunanje spolovilo je po posegu nekoliko občutljivo, svetujemo, da ga nekaj dni mažete s kremo Cicatridina ali gelom aloe vera. Spolne odnose in kopanje v stoječi vodi odsvetujemo 1 teden.