Krčne žile

Zdravljenje

Endovensko lepilo

Je najsodobnejša metoda, pri kateri veno zapremo z lepilom. Poseg ne zahteva lokalne anestezije, večinoma tudi ne kompresijske terapije po posegu.

Več o tem tudi v strokovni literaturi.
Preberi več

Kompresijsko zdravljenje

Elastični povoji ali kompresijske nogavice so prvi izbor zdravljenja krčnih žil. Njihov namen je stisniti povrhnje vene in preprečiti vračanje krvi proti gležnjem. Bolniki občutijo olajšanje, manj je otekanja in težkih ter utrujenih nog. Lahko jih nosimo le kot premostitveno terapijo do operativnega zdravljenja, lahko pa predstavljajo trajno terapijo. Ob pregledu vam bo zdravnik določil stopnjo kompresije in višino kompresijskih nogavic (do kolena ali do gležnjev). Z napotnico se zglasite v specializirani trgovini z medicinskimi pripomočki ali lekarni, kjer vam bodo nogo izmerili in glede na meritve naročili ustrezne kompresijske nogavice.

Lasersko zdravljenje

Lasersko zdravljenje (EVLA- endovenska laserska ablacija) je trenutno ena najpogostejših metod zdravljenja krčnih žil. Za razliko od klasične operacije, kjer smo večjo žilo odstranjevali, jo tukaj le zapremo z delovanjem termične energije laserja. Poseg lahko opravimo v lokalni anesteziji, ambulantno, kar pomeni, da greste lahko takoj po opravljeni operaciji domov z navodili. Kri se kasneje preusmeri po globokih venah. Prednost tovrstne operacije je hitro okrevanje. Po tovrstni operaciji je manj zapletov, kot so vnetje in krvavitev.

Radiofrekvenčna ablacija

Radiofrekvenčna ablacija (RFA) je tako kot lasersko znotrajžilni način zdravljenja. Od laserskega se razlikuje po tem, da ne uporabljamo laserskega svetlobnega valovanja, temveč radiofrekvenčno valovanje. Po obeh metodah, tako laserski kot radiofrekvenčni, je potrebna nekajtedenska kompresijska terapija, ki zagotovi želeni učinek operacije.

Več o tem v strokovni literaturi.
Preberi več.

Klasična operacija

Pri klasični operaciji glavno veno na stegnu ali goleni odstranimo v celoti. Za to je potreben največkrat prečni rez v dimljah. Kljub sodobnejšim endovenskim metodam poseg še vedno opravimo pri tistih bolnikih, kjer je vena izjemno široka in je s termičnimi endovenskimi metodami ne bi mogli zapreti. Lahko ga opravimo v lokalni ali regionalni anesteziji.

Sklerozacija

Gre za enega izmed znotrajžilnih načinov zdravljenja, pri katerem vbrizgamo v veno kemično sredstvo, ta povzroči vnetje znotraj vene, kompresija pa kasneje omogoči zaprtje vene. S sklerozacijo lahko zdravimo večje vene pri bolnikih, pri katerih bi bil operativni poseg ogrožujoč. Slabost postopka je v veliki verjetnosti ponovitve bolezni. Zato je sklerozacija veliko bolj razširjena za izboljšanje videza manjših ven, predvsem metličastih ven, kjer je veliko bolj učinkovita.

Kaj so krčne žile

Krčna žila pomeni bolezensko spremenjeno veno. Vene imajo v svoji notranjosti zaklopke, ki omogočajo enosmerni tok krvi iz nog proti srcu. V primeru krčne žile zaklopka ne tesni več, bodisi se je veni povečal premer ali pa so zaradi predhodnega vnetja zaklopke poškodovane. Ker zaklopka ne tesni, se pojavi nasprotni tok krvi v smeri gležnja. Posledično se pojavijo težave, kot so utrujene, težke noge, oteklina, krči preko noči, nemirne noge. Vidne spremembe pa so lahko metličaste vene na nogah, zvijugane žile, ki se bočijo nad nivo kože in jim rečemo krčne žile oziroma varice. Pri napredovali obliki se dodatno lahko pojavi oteklina in kožne spremembe okrog gležnja z rjavkasto obarvano občutljivo kožo. Ker je koža na tem mestu slabše kvalitete, lahko pri najmanjši poškodbi nastane ranica, ki se slabo celi. To pa vodi do nastanka kronične rane ali ulkusa, ki predstavlja najtežjo obliko kroničnega venskega popuščanja, bolezni krčnih žil.

Zakaj nastanejo

Osnovni vzrok za nastanek krčnih žil je velikokrat genetska oz. družinska nagnjenost. Z leti se verjetnost za nastanek krčnih žil povečuje. Pogostejše so pri ženskah. Med nosečnostjo ali po njej običajno pride do poslabšanja stanja krčnih žil. Stanje se lahko poslabša tudi po menopavzi. Nastanek krčnih žil lahko pospeši dolgotrajno stoječe delo (natakarji), sedeče delo, delo pri višjih temperaturah (kuharji) in delo, kjer je veliko dvigovanja težjih bremen. Neaktiven življenjski slog in debelost lahko stanje še poslabša.